SA STOMOM SE MOŽE KVALITETNO ŽIVJETI


NOVA GRADIŠKA, 8. veljače 2011.


Marijana Kruljac, predsjednica Invalidskog društva ILKO Nova Gradiška, udruge koja skrbi o svojim članovima koji su oboljeli od raka debelog crijeva i drugih bolesti debelog i tankog crijeva okupila je danas u prostorijama Liječničkog zbora svoje članove na redovnom sastanku.


Osamdesetpostotni invalidi

- Ovo je jedan od redovnih sastanaka. Ne održavamo ih često već po potrebi. Problemi s kojima se susreću naši članovi su tako akutni da se moraju riješiti isti trenutak. Oni obično dođu kod mene kući ili ih obiđem kod kuće i riješimo problem s kojim se susretnu. Za to se ne može čekati sastanak. Udruga okuplja oko 45 članova, od kojih je aktivno 15 do 20, jer imamo dosta ljudi vezanih za postelju. Imamo i dvije djevojčice od 15 i 16 godina. Kod jedne je izvedena trajna stoma, a kod druge privremena. Naši pacijenti su 80 postotni invalidi, koriste ortopedska pomagala koja su vrlo komplicirana i mi kao udruga o njima skrbimo. Svakog pacijenta na području bivše općine Nova Gradiška obilazimo, uputimo na prava i ukažemo kako se rukuje s pomagalima iako se u svim bolnicama sestre i doktori trude da pacijenata daju upute kako pomagala koristiti. Pacijent je najprije iznenađen i šokiran bolešću i vrećicom. Misli da iz bolnice ne može izaći s rupom na trbuhu. Kada dođe kući suoči se s vrećicom i sa svojom stomom. Tada ostaje sam sa svojom obitelji. Mi iz udruge, u većini slučajeva ja kao predsjednica, obiđemo svakog pacijenta. Svojim svjedočenjem ukažem im da se sa vrećicom i sa stomom može kvalitetno živjet.
Mi smo vrlo aktivni u radu našeg Saveza koji je uspio puno toga puno učiniti za naše članove. Uspjeli smo utjecat na izradu novog pravilnika, koji nam je omogućio da imamo ortopedska pomagala po svim standardima koje imaju zemlje EU. Ta borba je trajala pet-šest godina ali je bila uspješna i drago nam je da je shvaćen naš problem – kaže Marijana Kruljac.

 

Dobra suradnja s Bolnicom i dr. Jukićem


- Danas članovima udruge predstavljamo nove preparate, odnosno nove vrećice koje su pogodnije za korisnike jer se više neće lijepiti i nisu krute podloge. Biti će lakše za korištenje za one koji su malo manje spretni. Govoriti ćemo kako zaštiti kožu oko stome da ne dođe do neželjenih efekata oštećenja, odnosno nekih drugih problema kakva je upala oko područja stome. Ljudi su pod našim stalnim nadzorom, dolaze u ambulantu za abdominalnu kirurgiju gdje se pregledaju, prati njihovo stanje i daju im se preporuke za korištenje pomagala. Liječnici obiteljske medicine putem našeg odjela i naših preporuka lakše prepišu pomagalo. Do sada nije bilo nekih većih problema – kaže dr. Bogomir Barbić, specijalist opće kirurgije i dodaje da se od 1. travnja mijenja pravilnik koji donosi i neke novine.

Očekuje da će novi pravilnik i novi obrasci dodatno pospješiti odnos sa liječnicima obiteljske medicine jer će na novim
obrascima, koji će ići uz otpusno pismo, imati šifru pomagala i sve jednostavno označeno. Invalidsko društvo ILKO ove godine obilježava 10 godina rada. Predsjednica Marijana Kruljac ističe da im od samog početka rada izuzetno pomaže dr. Zoran Jukić.

U svom radu moramo imati stručnu osobu koja ima razumijevanja za naše probleme. Dr. Jukić nam je izašao u susret i podupirajući je član naše udruge. Ponedjeljkom je imao ambulantu gdje je naše pacijente primao bez uputnice. Njima to jako punu znači jer je teško s vrećicom čekat da se dođe na red. I dalje nam pomaže i odaziva se na naše pozive i sastanke – kaže Marijana Kruljac.


10.02.2011.

ilco.hr koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo i pratio statistiku posjeta. Klikom na 'Slažem se' dajete nam dopuštenje postavljanja kolačića na Vaše računalo.
Slažem se